County Boards
  
Committee # of Members Term Length  Term Expires Last Name First Name  
Board of Canvassers 4 4        
      11/1/2015 Baldinelli Dennis Regular
      11/1/2015 Schlitt Peter Regular
      11/1/2017 Koerschner Mary Ann Regular
      11/1/2017 Oliver  Barb Regular
Brownfield Redevelopment Authority 9 3        
Linda Zanon     5/13/2011 OPEN OPEN Regular
774-2002     5/13/2011 OPEN OPEN Regular
Bruce-774-2202     5/13/2013 OPEN OPEN Regular
        OPEN OPEN Regular
      5/13/2014 Baldinelli Dennis Regular
      5/13/2014 McRoberts Henry Regular
      5/13/2014 Iverson Jeff Regular
      5/13/2015 Anderson Ray Regular
      5/13/2015 Schmutzler David Regular
Construction Board of Appeals 5 2        
      2/27/2015 Jacobetti Colin Regular
      2/27/2015 Meyer Charles Regular
      2/27/2015 Mattson Robert Regular
      2/27/2015 Pirlot Kevin Regular
      2/27/2015 Santoni Albert Regular
             
Committee # of Members Term Length Term Expires Last Name First Name  
Construction Code Comm. 7 2       Alternate
        Degenaer Jr. John  
        Wender Henry  
      7/26/2013 Olson Denny Joe Rogina
      7/26/2014 Alessandrini Dale Ted Corombus
      7/26/2014 Smaniatti Rick  
      7/26/2014 Oja Jeremy  
      7/26/2014 Baldinelli Dennis Don Minerick
Dept. of Human Services Board 4 3        
      10/31/2014 Driscoll Katy Appointed by Board of Commissioners
      10/31/2016 Oliver Barbara Regular
      10/31/2020 VanGaase Randy Appointed by Governor
Economic Development Corporation Board 9 6        
        Martin Ann Liason
        Stevens Joe Liason
      2/27/2019 Curran John Regular
      2/27/2019 Edberg William Regular
      2/27/2019 Olivares E. Jay Regular
      2/27/2019 Edlebeck Tony Regular
      2/27/2019 Pryor Jon Regular
      2/27/2019 Anderson Ray Regular
      2/27/2019 Furlough Scott Regular
        Coron  Samantha Neighborhood
        Orttenberger Bruce Neighborhood
             
             
Committee # of Members Term Length Term Expires Last Name First Name  
Fair Board 12 3        
Secretary-Kathy Belanger     Degenaer Jr. John Liason
      3/1/2015 Bedard Barbara Regular
      3/1/2015 Gendron Diann Regular
      3/1/2015 Larson Joseph Regular
      3/1/2016 Cootware Cheryl Regular
      3/1/2016 Gregg Michael Regular
      3/1/2016 Dal Santo James Regular
      3/1/2017 Barkle Rob Regular
      3/1/2017 Farragh David Regular
      3/1/2017 Gunville  John Regular
      3/1/2017 Larson Dean Regular
      3/1/2020 Waitrovich Beth Cooperative Extension Service (automatic Appt.)
Fumee Lake Commission 8 3        
        Stevens Joe Liason
      7/14/2014 Carlson Phyllis Regular
      7/14/2014 Ruble Nathan Regular
      7/14/2014 Shampo Lucy Regular
      7/14/2015 Kionka Christina Regular
      7/14/2015 O'Connor Terry Regular
      7/14/2016 Pope Susan Regular
      7/14/2016 Irwin David Regular
Western U.P. Substance Abuse Service Board 2 3        
482-7710       Degenaer Jr. John Liason
Coordinating agency     3/1/2015 Kramer Ralph Regular
906 Memorial Rd.     12/31/2020 Halkola Mark Regular
Houghton, MI 49931            
Committee # of Members Term Length Term Expires Last Name First Name  
Jury Board 3 3        
3 year terms     4/30/2017 Oliver Barbara Regular
per Dolly     4/30/2015 Wender Sheila Regular
      4/30/2015 Baldinelli Dennis Regular
Library Board 6 5        
        Martin Ann Liason
      12/31/2014 Smith Audrey Regular
      12/31/2015 Khoury Susan Regular
      12/31/2016 Cummings William Regular
      12/31/2017 Anderson Andrea Regular
      12/31/2018 Driscoll Katy Regular
Medical Examiner 1 4        
      3/27/2017 Christenelli Martin Regular
Northpointe Behavioral Healthcare Systems Authority 5 3        
        Martin Ann Liason
      3/31/2014 Spence Christine Regular
      3/31/2015 Erickson Peggy Regular
      3/31/2015 Zevitz Michael Regular
      3/31/2016 DeDie William Regular
             
             
Committee # of Members Term Length Term Expires Last Name First Name  
Planning Commission 9 3        
        Kramer Barbara Liason
      2/28/2015 OPEN OPEN Regular
      2/28/2015 Santoni Mario Regular
      2/28/2016 Houtari Jayna Regular
      2/28/2016 Bedard Barbara Regular
      2/28/2017 DeRidder Jeff Regular
      2/28/2017 Nowack Scott Regular
      2/28/2017 Sparpana Joseph Regular
      2/28/2016 Werner Robert Regular
Road Commission 5 3        
        Wender Henry Liason
      4/30/2014 Milbrath Ronald Regular
      4/30/2014 Brisson David Regular
      4/30/2015 Harris James Regular
      4/30/2016 Carey James Regular
      4/30/2016 Bilski Allan Regular
Soldiers and Sailors Relief 3 3        
Appointed by Probate Judge     12/31/2015 Hurkmans Michael Regular
      12/31/2015 McCarthy Fran Regular
      12/31/2015 Sleik James Regular
             
Solid Waste Management Planning Committees
 
           
             
             
Committee # of Members Term Length Term Expires Last Name First Name  
Solid Waste Management Industry 4 3        
      6/1/2016 Barnes Terry Regular
      6/1/2016 Flaminio Scott Regular
      6/1/2016 Edlebeck Tony Regular
      6/1/2016 Anderson Ray Regular
             
Industrial Waste Generators 1 3        
      6/1/2016 Maule Jeff Regular
             
Environmental Interest Group 2 3        
      6/1/2016 Hruska Ann Regular
      6/1/2016 Frost Nicole Regular
             
County Government 1 3        
      6/1/2016 Wender Henry Regular
             
City Government 1 3        
      6/1/2016 Stanchina Jordan Regular
             
Township Government 1 3        
      6/1/2016 Rogina Joe Regular
             
Regional Planning Commission 1 3        
      6/1/2016 Van Steen Peter Regular
             
General Public 3 3        
      6/1/2016 Schmutzler Dave Regular
      6/1/2016 Rice William Regular
      6/1/2016 Pascoe Kay Regular
 
   
 
 
home page contact calendar